Dolar 33,0731
Euro 36,0064
Altın 2.516,38
BİST 10.927,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Hafif Yağmurlu

En Güzel Öğrenci Fıkraları

18.07.2023
177
A+
A-

Öğrencilik yılları, hayatın en heyecanlı, eğlenceli ve bazen de zorlu dönemlerinden biridir. Bu süreçte yaşanan komik ve ilginç olaylar, öğrenci fıkraları adı verilen eğlenceli hikayelerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Öğrenci fıkraları, öğrencilerin okul yaşamlarında başlarından geçen olayları ve bu olaylara dair mizahi yaklaşımları konu alan hikayelerdir. Bu makalede, öğrenci fıkralarının ne olduğunu, eğlenceli yanlarını, Türk eğitim sistemindeki yerini, toplumdaki etkilerini ve dünya çapındaki popülerliğini keşfedeceğiz.

En Güzel Öğrenci Fıkraları

Okul hayatı, birçok öğrencinin ömür boyu sürecek hatıralar oluşturduğu ve bir dizi eşsiz deneyim yaşadığı bir dönemdir. Bu deneyimler arasında, öğrencilerin birbirleriyle olan ilişkileri, öğretmenlerle etkileşimleri ve derslerde yaşanan anılar yer alır. Bu deneyimler bazen komik ve mizahi olaylara sahne olur. İşte tam da bu noktada, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan öğrenci fıkraları devreye girer.

Öğrenci Hayatındaki Mizahın Önemi

Mizah, hayatın her alanında olduğu gibi öğrencilik döneminde de büyük bir öneme sahiptir. Öğrenciler, mizah sayesinde stresli ve yoğun bir okul hayatında rahatlama sağlayabilirler. Aynı zamanda mizah, sosyal ilişkileri güçlendirebilir ve birlik duygusunu pekiştirebilir. Öğrenciler arasında paylaşılan fıkralar, gülmekten öte bir bağ oluşturarak ortak deneyimler üzerinden bağ kurmalarını sağlar.

Öğrenci Fıkralarında Sıkça Karşılaşılan Temalar

Öğrenci fıkraları genellikle belirli temalar etrafında şekillenir. Bu temalar, öğrenci hayatının farklı yönlerini ve deneyimlerini yansıtır.

Öğretmen-Öğrenci İlişkisi

Öğrencilerin öğretmenleriyle olan ilişkileri, öğrenci fıkralarının en sık karşılaşılan temalarından biridir. Bu fıkralarda genellikle öğretmenlerin neşeli veya komik davranışlarına vurgu yapılır. Öğretmenlerin espri anlayışları, sınıfta yaptıkları şakalar veya farklı bir öğretim tarzı gibi unsurlar, öğrenciler arasında gülmeye ve hikayeleri paylaşmaya sebep olur.

Sınavlar

Öğrenci hayatının vazgeçilmez bir parçası olan sınavlar, fıkraların sıkça ele aldığı bir başka konudur. Sınav stresi, yanıtları komik olaylarla süslenmiş sorular, sınav esnasında yaşanan komik durumlar gibi unsurlar öğrenciler arasında fıkraların doğmasına neden olur.

Dersler

Derslerde yaşanan komik anılar ve olaylar da öğrenci fıkralarının temaları arasında yer alır. Öğrencilerin derslerdeki dikkatsizlikleri, komik sorular sormaları veya espri anlayışlarını sergilemeleri bu tür fıkralara ilham verir. Derslerin monotonluğunu kırmak için paylaşılan bu fıkralar, öğrenciler arasında gülmeye ve sosyal bağları güçlendirmeye yardımcı olur.

Okul Hayatı

Öğrenci fıkralarında genel olarak okul hayatı ve okulda yaşanan olaylar da ele alınır. Yaramazlık yapma, teneffüslerdeki maceralar, öğrenci kulüpleri ve etkinlikleri gibi konular fıkraların odak noktasını oluşturur. Bu fıkralar, okulun sosyal hayatını ve öğrencilerin birbirleriyle olan etkileşimlerini yansıtarak gülümsetir.

Öğrenci Fıkralarına Örnekler

Öğrenci fıkraları, zengin bir içeriğe sahip olup genellikle kısa ve öz anlatımlara dayanır. İşte öğrenci fıkralarından bazı örnekler:

1.Düşünce Tarzı
Sınıfta öğretmen sormuş:

-Dalda üç kuş var, birini vurdum kaç tane kalır? Çocuk cevaplamış:

-Hiç kalmaz öğretmenim.

-Olur mu oğlum…2 tane kalır.

– Olmaz öğretmenim. Siz birini vurunca diğerleri aptal değil ya sesten ürküp kaçarlar…

-Aferin oğlum, cevabın yanlış ama düşünce tarzını beğendim.

-Öğretmenim, ben de size bir şey sormak istiyorum:

-Karşıdan üç tane bayan geliyor, üçü de dondurma yiyor, ama biri yalayarak, biri ısırarak, diğeri de emerek yiyor dondurmayı. Sizce bunlardan hangisi evlidir?

Öğretmen kızmış ama, cevap veremedi dedirtmemek için belli etmemiş,

-Emerek yiyen evlidir.

– Olur mu öğretmenim ne alakası var, parmağında yüzük olan evlidir ama düşünce tarzınızı beğendim.

2.Böyle soruya böyle cevap
Renkli kişiliği ve düşük not vermesi ile öğrencileri arasında özel bir üne sahip olan felsefe öğretmeni, sınav yapacağı gün öğrencilere, önce kâğıt ve kalemlerini hazırlamalarını söyledi, sonra da sandalyesini kaldırıp masanın üzerine koydu.

Sonra:

“Sınav sorumu soruyorum” dedi. “Bu sandalyenin var olmadığını kanıtlayınız.”

Sıfırcı felsefe öğretmeni, sınav kâğıtlarını okuduktan sonra, bu konudaki ününe gölge düşüreceğini bilmesine rağmen, hayatında ilk kez bir öğrencisine yüz üzerinden yüz vermek zorunda kaldı.

Öğrencinin sınav kâğıdında yalnızca şu iki sözcük yer alıyordu:

– Hangi sandalyenin?

3.Kevser
İmam Hatip Lisesinde teftiş yapan bir müfettiş sınıfa girer..Ders Kuran-ı Kerim’dir. Bir öğrenciyi kaldırarak ismini sorar:

Öğrenci “Fatih” diye cevap verir.

Müfettiş: Peki öyleyse yavrum Fatiha suresini oku bakalım..

Çocuk sureyi okur. Sıra başka bir öğrenciye gelmiştir.

Müfettiş yine sorar: İsmin ne çocuğum?

Çocuk cevap verir: Yasin ama arkadaşlar kısaca Kevser derler.

4.Bence doğru cevap
Öğretmen sormuş:

– Hangi ayda yirmi sekiz gün var?

Soner cevap vermiş:

– Hepsinde hocam.

5.Cevaplarımı kontrol ediyorum
Temel üniversitede bir dersin sınavına girmiş. Sınav test şeklindeymiş. Hayta Temel her soruda yazı tura atarak cevap veriyormuş. Sınav süresi dolmuş öğrenciler birer birer cevap kağıtlarını teslim etmiş. Kağıdını vermeyen bir tek Temel kalmış hala yazı tura atıyormuş. Öğretmen gelip Temel’in karşısına dikilmiş:

– Yahu Temel çalışmamışsın belli. Cevapları yazı tura atarak veriyorsun, hala bitiremedin mi?

Temel:

– Hocam bir saat önce bitirdim ama demiş. Cevaplarımı kontrol ediyorum!…

6.Mantıklı mı Yasal mı?
Bir öğrenci, lojistik ve organizasyon dersinin yazılı sınavından kalıyor.

Öğrenci: Siz beni cezalandırıyorsunuz. Bunu hiç anlıyor musunuz?

Profesör: Evet tabi ki. Yoksa nasıl profesör olabilirdim?

Öğrenci: İyi o zaman. Size bir şey sormak istiyorum. Eğer doğru cevabı verirseniz, ben kötü notumu alıyorum ve gidiyorum. Fakat bununla beraber eğer cevabı bilemezseniz bana iyi not vereceksiniz.

Profesör: Anlaşıldı tamam. Sor bakalım.

Öğrenci: Yasal olup mantıklı olmayan nedir? Mantıklı olup yasal olmayan nedir? Ve de ne mantıklı ne de yasal olmayan nedir?

Profesör iyice bir düşündükten sonra hiç bir cevap veremiyor. Ve o öğrenciye iyi not vererek onu geçiriyor. Daha sonra profesör en iyi öğrencisini çağırıyor ve aynı soruları ona soruyor. Öğrenci hemen cevap veriyor:

-Siz 63 yaşındasınız ve 35 yaşındaki bir bayanla evlisiniz. Bu yasal ama mantıklı değil. Karınızın 25 yaşında bir dostu var, bu gerçi mantıklı ama yasal değil. Siz, karınızın dostuna iyi bir not veriyor ve onu geçiriyorsunuz oysa ki o sınıfta kalmıştı. Bu ise ne mantıklı ne de yasal.

7.Fark
Küçük John okuldan eve gelir ve üzgün bir şekilde:

-Matematik dersinden 1 aldım der.

Babası hemen sorar: Neden ?

John cevap verir: Öğretmen 3×2 kaç eder? diye sordu. Ben de “6” dedim.

Babası hemen oğlunu tasdikler ve: Fakat bu doğru.

Ondan sonra da “öğretmen 2×3 kaç eder?” diye sordu.

-Has s***ir, ne farkı var ki ?

-Ben de öğretmene aynısını söyledim

8.Elektrik
Bir gün öğrenciler sınav oluyorlarmış.

Öğretmen bir öğrencisini kaldırarak ona şu soruyu sormuş:

-Oğlum söyle bakalım elektrik nelerden geçmez?

Çocuk şöyle cevap vermiş:

-Lastikten, camdan ve tahtadan.

-Başka?

Çocuk biraz düşündükten sonra:

-Birde yoksul mahallelerden geçmez öğretmenim diye cevap vermiş.

9.Sıpa
Köylü, yeni doğan bir sıpayı kucağına almış evine dönerken, iki ortaokul öğrencisi kendisine takılır ve:

– Hayrola amca, oğlunu nereye götürüyorsun böyle?

Adam, kendine yapılan bu terbiyesizliğe aldırmamış görünerek cevap verir:

– Gittiğiniz okula kaydını yaptıracağım.

10.Okuldan sonra hemen eve gel
İlkokul öğretmeni “Din Kültürü” dersinde “Cennet ve Cehennem”i anlattıktan sonra sınıfa sormuş:

– Çocuklar aranızdan kim cennete gitmek ister?

Öğretmen bakmış herkes el kaldırıyor, küçük Temel hariç. Küçük Temel’in yanına gidip sormuş:

– Ne o Temelciğim, sen cennete gitmek istemiyor musun?

Küçük Temel cevap vermiş:

– İstemesine istiyorum da öğretmenim… Annem okuldan sonra hemen eve gel dedi!..

11.Öğrenci Yurdu
Üniversitede, dönemin ilk gününde rektör yeni gelenleri toplamış, üniversite kurallarını anlatırken sıra yurt olayına gelmiş. Rektör demiş ki :

– Kız yurtları erkek öğrenciler için yasak bölge. Erkek yurtları kız öğrenciler için. Yasak bölgede yakalanan kişiye ilk seferinde 200 milyon ceza kesilecek. İkinci yakalanışında 300 milyon, üçüncü yakalanışında da 500 milyon ceza kesilecek. Sorusu olan var mı?

Arka taraftan bir erkek öğrenci:

– Sezonluk bilet ne kadar?

12.Tüleyman
Öğretmen bir gün öğrencilerine söyle bir soru sormuş:

– İnsanlarda istem dışı çalışan şey nedir ?

Öğrencilerden biri parmak kaldırıp cevap vermiş:

– Tik tir hocam…

Öğretmen soruyu bilen öğrencisine :

– Aferin oğlum senin adın ne? diye sormuş.

Öğrenci :

– Tüleyman hocam… demiş…

13.Siz kazandınız
Öğretmen sınıfa girer ve sınıfın çok gürültülüğü olduğunu görür. Hemen öğretmen sınıfı susturur ve öğrencilere neden sınıfın bu kadar gürültülü olduğunu sorar. Öğrenciler sokakta bir köpek bulduklarını ve en büyük yalan atana bu köpeğin verileceğini söylerler. Hoca çocuklara dönerek

-Çocuklar ne kadar ayıp sizin bu yaptığınız ben sizin yaşlarınızdayken hiç yalan söylemezdim

Çocuklar hep bir ağızdan:

-Öğretmenim köpeği sizin hakkınız. Siz kazandınız

14.Karne
Karne günüydü. Küçük oğlan okuldan döndü.

Annesi “Karnen nerede?” diye sordu.

Çocuk güldü :

-Arkadaşıma ödünç verdim. Babasını korkutacak…

15.Tercüme
İngilizce dersinde öğretmeni çocuğa sordu :

– Oğlum, sana Türkçe bir cümle vereceğim, sen bunu İngilizceye çevireceksin…

Çevireceğin cümle,

-Çocuk, koştu koştu, denize düştü, boğuldu…

Öğrenci yanıt verdi :

– The boy tıkıdık tıkıdık, culup, gulu gulu.

16.Hocanın Final Sorusu
Dört üniversite öğrencisi sabahleyin uyanamayarak matematik finalini kaçırırlar, sınav ertesinde hocalarını yakalayıp, zar zor bindikleri arabanın lastiği patladığı için sınavı kaçırdıklarına ikna ederler.

Kadın, yalvarmalarına dayanamayarak, bu dört arkadaşa sınavı 3 gün sonra yapacağını söyler.

Sınav günü geldiğinde, matematik hocası bizim dörtlüyü sınıfın dört köşesine oturtur. Finali geçmek için en az 50 almak lazımdır, sınavda 5 soru vardır. Sayfanın önündeki 4 matematik sorusu basit sorulardır ve her biri 10 puanlıktır.

Kağıdın arkasındaki soru ise 60 puanlıktır ve de soru aynen şöyledir:

-Hangi lastik patladı ?

17.Biliyorsun ama inanmıyorsun
Bir gün din hocası sınav yapar. Çocuklardan bir tanesi bütün sorular doğru yanıtlamıştır ama sınav sonucunda 100 üzerinden 40 almıştır. Hocanın yanına gitmiş ve sormuş

-Hocam benim 100 almam gerekiyordu bütün soruları biliyordum ve yaptım

-Bilmesine çok iyi biliyorsun ama inanmıyorsun

18.Selamı Var
Öğrencinin biri Mısır’da üniversite okuyormuş. Yazılılar bittikten sonra sömestir tatili olmuş. Arkadaşı Ali’ye, ben memleketime gidiyorum sen bana notlarımı iletirsin:

Eğer bir zayıfım varsa Ali’nin selamı var, iki zayıfım varsa Muhammed’in selamı var, üç zayıfım var ise Muhammet Emin’in selamı var dersin demiş.

Arkadaşı notlara baktıktan sonra evini aramış, babası çıkmış telefona. Ali orada mı diye sormuş; babası, yok demiş, o da notu bırakmış:

– Ali geldiğinde söyleyin, ümmeti Muhammed’in selamı var.

19.Öğretmenini iyi tanıyor
Kimya dersinde öğretmen, elindeki metal parayı gösterdi:

– Şimdi bu beş yüzlüğü asite batırıyorum. Ne dersiniz eriyecek mi?

Nuri parmak kaldırıp cevapladı:

– Erimez,öğretmenim.

– Evet erimez, neden erimez?

– Eriyecek olsa asite atmazdınız da ondan!…

20.İkinci soru
Öğretmen öğrencilere;

-Sizlere sorular soracağım. Birinci soruyu bilene ikinci soru sorulmayacak.

-Söyle bakalım Ahmet, bir hindinin kaç tane tüyü vardır?

-9567 tane tüyü vardır Öğretmenim!

-Nereden öğrendin bunu?

-Öğretmenim, hani ikinci soru sorulmayacaktı.

21.Kayserili mantığı
Öğretmen Kayserili öğrenciye sormuş:

– Söyle bakalım evladım; iki kere iki kaç eder?

Öğrenci biraz düşündükten sonra sormuş:

– Öğretmenim alırken mi; satarken mi?

22.Gelinlik
Öğretmen derste şunları anlatıyordu:

– Düğünlerde gelinler neden beyaz giyer bilir misiniz? Bu onların en mutlu günü olduğu için!

Arka sıralardan bir ses yükselir;

– Damatların neden siyah elbise giydiklerini şimdi anladım.

23.Kafasız kurbağa
Tıp fakültesinde bir derste… Profesör uyuklamakta olan bir öğrenciyi ayağa kaldırıp sormuş:

– Söyle bakalım! demiş. Şuradaki kurbağanın kafasını kesesem ne olur?

Öğrenci düşünmeden cevap vermiş:

– Ölür hocam!

Hoca sinirlenmiş;

– Otur yerine!… demiş. Geçen derste de anlatmadım mı? Kurbağanın kafasını kesersen 24 saat daha yaşar!

Yerindeyken geçen derste hakikaten de bunların anlatıldığını anımsayan öğrenci, mahçup bir ses tonuyla:

– Hocam, siz ona yaşamak mı diyorsunuz?

24.Ayağa Kalksın
Okula yeni gelen öğretmen ilk dersinde öğrencilere ilginç bir çağrıda bulunmuş:

– Kendini geri zekalı hisseden varsa ayağa kalksın…

Sınıfta çıt yok. Nihayet biri kalkmış:

– Sen kendini geri zekalı mı hissediyorsun?

– Hayır ama, sizin tek başına ayakta kalmanıza gönlüm razı olmadı da…

25.Bu benim matematik ödevim
Recep, elinde bir listeyle bakkal Necati’ye gider:

– Bakkal amca: kilosu 7 liradan 8 kilo şeker, 5 liradan 9 kilo pirinç, 8 liradan 10 kilo un kaç lira eder? Bakkal Necati şaşkınlıkla cevap verir:

– Senin söylediğin fiyatlardan satmıyoruz şekeri, pirinci, unu. Bir de sen o kadar ağır yükü nasıl götüreceksin ki demiş. Recep cevap vermiş :

– Sen ağırlıklarına bakma Necati amca, fiyatlarının toplamını söyle. Bu benim matematik ödevim.

Öğrenci Fıkralarının Türk Kültüründeki Yeri

Öğrenci fıkraları, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir ve birçok işlevi yerine getirir.

Bağ Oluşturma ve Birlik Duygusu

Öğrenci fıkraları, ortak deneyimler üzerinden bağ kurmayı sağlar. Öğrenciler arasında paylaşılan bu mizahi hikayeler, benzer yaşantıları olan insanları bir araya getirerek birlik duygusu oluşturur. Fıkralar, öğrenciler arasında ortak paydalar oluşturarak arkadaşlıkların güçlenmesini ve topluluk ruhunun gelişmesini sağlar.

Stresi Azaltma ve Eğlence Sağlama

Okul hayatı bazen stresli ve yoğun olabilir. Öğrenci fıkraları, bu stresi azaltmada etkili bir rol oynar. Öğrenciler, bu mizahi hikayelerle gülebilir, rahatlama sağlayabilir ve eğlenebilirler. Fıkralar, okul hayatının getirdiği zorlukları hafifletirken eğlence ve neşe sunar.

Dil ve Kültürel Mirasın Korunması

Öğrenci fıkraları, dilin ve kültürel mirasın korunmasına da katkıda bulunur. Bu fıkralar genellikle Türkçe’nin zenginliğini ve kelime oyunlarını yansıtır. Öğrenciler, fıkraları paylaşarak Türkçe dilinin özelliklerini keşfeder ve kullanır. Aynı zamanda bu fıkralar, Türk kültürünün bir parçası olarak gelecek nesillere aktarılır.

Öğrenci Fıkraları Nasıl Oluşturulur?

Öğrenci fıkraları oluştururken bazı temel prensiplere dikkat etmek önemlidir:

Hedef Kitleyi Anlamak

Öğrenci fıkraları, öncelikle hedef kitleyi iyi anlamayı gerektirir. Fıkraların yazıldığı yaş grubu, okul hayatındaki deneyimleri ve ilgi alanları göz önünde bulundurularak içerik oluşturulmalıdır. Bu şekilde fıkralar, öğrenciler arasında daha fazla etkileşim ve paylaşım sağlayabilir.

İlgili Durumları Dahil Etmek

Fıkraların etkili olabilmesi için öğrencilerin günlük yaşamında karşılaşabileceği durumlar ve olaylar dikkate alınmalıdır. Sınıf içi etkileşimler, sınav stresi, derslerdeki komik anılar gibi öğrencilerin yakından tanıdığı ve kendilerini bulabileceği durumlar, fıkraların daha etkili olmasını sağlar.

Kelime Oyunları ve Zekice Noktalar Eklemek

Öğrenci fıkralarında kelime oyunları, mizahın temel unsurlarından biridir. Kelimelerle oynayarak zekice noktalara ulaşan fıkralar, okuyucuların gülümsemesini sağlar. Kelime oyunları, fıkralara özgünlük ve yaratıcılık katar.

Mizahı ve Duyarlılığı Dengeli Tutma

Öğrenci fıkralarında mizah önemli olsa da, duyarlılık da göz ardı edilmemelidir. Fıkraların hassas konulara zarar vermeden mizah anlayışıyla yaklaşması önemlidir. Bu sayede fıkralar, herkesin keyif alabileceği ve rahatsızlık duymayacağı bir içerik sunar.

Sonuç

Öğrenci fıkraları, okul hayatının mizahi yönünü yansıtan ve öğrenciler arasında bağ oluşturan önemli bir unsurdur. Bu fıkralar, gülmekten öte bir amaca hizmet eder. Türk kültürünün bir parçası olan öğrenci fıkraları, dilin ve kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunurken, öğrencilerin stresini azaltır ve eğlence sağlar. Öğrenci fıkraları, Türk öğrencilerinin ortak paydasını oluştururken, güldürerek ve birlikte paylaşarak unutulmaz anılar yaratır.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Öğrenci fıkralarının kaynağı nedir? Öğrenci fıkraları, öğrencilerin okul hayatında yaşadıkları deneyimler ve komik olaylar üzerine şekillenir. Öğrenciler arasında paylaşılır ve zamanla gelişir.

2. Öğrenci fıkraları hangi amaçla paylaşılır? Öğrenci fıkraları, öğrenciler arasında bağ oluşturmak, stresi azaltmak, eğlence sağlamak ve Türk dilini ve kültürel mirası korumak için paylaşılır.

3. Öğrenci fıkraları nasıl oluşturulur? Öğrenci fıkraları oluşturulurken hedef kitle, ilgili durumlar, kelime oyunları ve duyarlılık gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

4. Öğrenci fıkralarının Türk kültüründeki yeri nedir? Öğrenci fıkraları, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bu fıkralar, dilin ve kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunurken, aynı zamanda birlik duygusu ve eğlence sağlar.

5. Öğrenci fıkralarının diğer kültürlere benzerlikleri var mıdır? Öğrenci fıkraları, diğer kültürlerde de benzerlikler gösterebilir. Öğrenciler arasında paylaşılan mizahi hikayeler, birçok kültürde ortak bir unsurdur ve benzer temalara sahip olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Linkler :  Sohbet odaları - Hediyelik Eşyainstagram takipçi satın al -  tiktok takipçi satın al -  İstanbul evden eve nakliyat - canlı okey - haber yazılımı